четверг, 30 сентября 2010 г.

Проведено обласний постійно діючий семінар-тренінг «Формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних дітей в умовах загальноосвітнього навчального закладу»

28 вересня 2010 року Центром формування здорового способу життя спільно з Харківським обласним відділенням ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» проведено обласний постійно діючий семінар-тренінг «Формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних дітей в умовах загальноосвітнього навчального закладу» за проектом «Покращення життя ВІЛ-позитивних дітей та їх сімей» для педагогічних працівників інтернатних закладів та загальноосвітніх навчальних закладів – Шкіл сприяння здоров’ю.
У спецкурсі-тренінгу взяли участь 14 осіб.
Підсумком роботи семінару-тренінгу стала розробка алгоритму роботи з попередження стигматизації та дискримінації, формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних дітей та їх сімей у дитячих та педагогічних колективах навчальних закладів, у роботі з батьками.

Завідувач Центру формування здорового способу життя І.В. Волкова

Методист Центру О.В. Колісник

Проведено семінар-тренінг для педагогів-тренерів проекту «Школа проти СНІДу»


23 вересня 2010 року на базі КЗ «Кочетоцька загальноосвітня санаторна школа-інтернат для дітей з хронічними неспецифічними захворюваннями органів дихання» проведено обласний постійно діючий навчальний семінар-тренінг для тренерів проекту «Школа проти СНІДу» за темою «Оптимізація превентивного навчання і виховання шляхом упровадження факультативного курсу «Школа проти СНІДу» в навчально-виховний простір загальноосвітнього навчального закладу».



среда, 15 сентября 2010 г.

Методичні рекомендації щодо викладання предмета «Основи здоров’я» у 2010-2011 навчальному році

Актуальність питання 
щодо формування здорового способу життя учнів 
Формування основ здорового способу життя через освіту, створення здоров’язбережного освітнього середовища – один із пріоритетних напрямів державної політики у галузі освіти.
У цьому контексті найважливішими завданнями сучасного вчителя є використання здоров’язбережувальних освітніх технологій, поєднання рухового і статичного навантаження, створення емоційно сприятливої атмосфери навчання, формування в учнів усвідомлення цінності здоров’я та життя, навичок безпечної поведінки, культивування здоров’я.
У 2009-2010 навчальному році завершено повний цикл вивчення інтегрованого курсу «Основи здоров’я», який поєднує елементи знань щодо збереження та захисту життя, зміцнення здоров’я, тому є актуальним підведення певних підсумків щодо ефективності впровадження даного навчального предмета.
На думку більшості педагогів, предмет «Основи здоров’я» сприяє формуванню в учнів позитивної мотивації на здоровий спосіб життя, розвитку здоров’язберігаючої компетентності у дітей та підлітків.
Моніторингові дослідження показали, що 96 % учнів подобається цей навчальний предмет, а 90 % − хотіли б вивчати його наступного року. Усі респонденти підкреслюють, що на уроках із ними відпрацьовуються життєві та спеціальні навички. Більше половини учнів підкреслили, що на уроках основ здоров’я їх навчають толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих людей. Майже всі підлітки обізнані про шкідливий вплив на організм людини тютюнокуріння, вживання алкогольних напоїв, наркотиків; використовують набуті знання, уміння і навички у повсякденному житті; обговорюють питання здоров’я та безпеки з батьками, рідними та друзями.
Разом із тим результати досліджень застерігають, що поінформованість школярів про ризики для здоров’я та негативний вплив на їх організм психостимулюючих речовин (нікотину, алкоголю, наркотиків) не завжди підкріплюється відповідною поведінкою кожного третього підлітка.
Отже нагальною залишається потреба у формуванні основ здорового способу життя учнів через навчальний предмет «Основи здоров’я».   

понедельник, 13 сентября 2010 г.

Науково-практична конференція 20-21 жовтня 2010 року

Академія медичних наук України
ДУ "Інститут охорони здоров'я дітей та підлітків АМНУ"

Науково-практична конференція

"МЕДИКО-СОЦІАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ ТА ПІДЛІТКІВ, ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ"



20-21 жовтня 2010 року


ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЛИСТ

м. Харків

пятница, 10 сентября 2010 г.

Методичні рекомендації з питань формування відповідального ставлення до здоров’я дітей та учнівської молоді, профілактики ВІЛ/СНІДу та шкідливих звичок

Актуальність здійснення профілактичної роботи в навчальних закладах
Здоров’я – це безцінний здобуток не тільки кожної людини, але й усього суспільства. Формування і збереження здоров’я на всіх етапах розвитку людини є стратегічним завданням будь-якої держави.
Проте чисельні наукові публікації підтверджують тенденції постійного погіршення стану здоров’я населення України, у тому числі – дітей і молоді.
За даними Головного управління охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації, поширеність хвороб у дітей Харківської області у 2009 році становила 2156,1 випадків на 1000 дітей у віковій групі від 0 до 14 років та 2481,5 випадків на 1000 дітей у віковій групі від 15 до 17 років.
За статистичними даними в українському суспільстві набули поширення куріння, зловживання алкоголем, гіподинамія, неправильне харчування, вживання наркотиків, надмірне психоемоційне навантаження, бездумний ризик і безладні статеві стосунки, особливо серед молоді. Як наслідок – проблеми соціально-психологічної дезадаптації, погіршення психічного та репродуктивного здоров’я.
Результати дослідження щодо організації превентивної роботи в навчальних закладах Харківської області та готовності педагогів до здійснення такої діяльності, проведеного співробітниками науково-методичної лабораторії з проблем виховання здорового способу життя ХОНМІБО у 2009-2010 н.р., показали, що на думку учнів факторами, які найбільше впливають на свідомий вибір людиною власного способу життя, є приклад дорослих (таку відповідь обрали 65% опитаних), виховні заходи у школі (53%), спосіб життя друзів (23%), і лише 19% вважають дієвою пропаганду здорового способу життя через рекламу в ЗМІ.
Таким чином, результат навчання дітей берегти і зміцнювати своє здоров’я, виховання у них навичок безпечної поведінки значною мірою залежить від якості виховної роботи в навчальному закладі та особистості педагога, який здійснює цю діяльність. Педагог має бути прикладом людини з високим рівнем здоров’язбережувальної, фахової та педагогічної компетентностей і мотивації на здійснення виховної діяльності.

среда, 1 сентября 2010 г.

Вітаємо з 1 вересня!


Шановні колеги!

Від щирого сердцю вітаємо Вас зі святом - Днем знань!
Бажаємо Вам добра і злагоди, міцного здоров'я, багато років життя і плідної праці, незгасної енергії, щастя та добробуту у Вашому домі, оптимізму, наснаги, творчого натхнення та подальших здобутків у відповідальній праці заради добрубуту нашої країни!

Співробітники лабораторії
з проблем виховнання здорового способу життя ХОНМІБО

Надання науково-методичної допомоги педагогічним працівникам під час Днів аналізу та регуляції (ДАРів)

З метою забезпечення мережної взаємодії ХОНМІБО – Р(М)МК – навчальні заклади у межах ДАРів (Днів аналізу та регуляції) співробітниками науково-методичної лабораторії з проблем виховання здорового способу життя надається науково-методична допомога за напрямами: 
1. Науково-методичний супровід розвитку районної та обласної мережі шкіл сприяння здоров’ю.
2. Науково-методичний супровід організації превентивного навчання і виховання, упровадження превентивних освітніх програм і проектів “Формування здорового способу життя у дітей та підлітків” (за проектом “Діалог”), “Школа проти СНІДу”, “Покращення життя ВІЛ-позитивних дітей та їх сімей”.
3. Науково-методичний супровід викладання навчальних предметів у початковій школі.
4. Науково-методичний супровід викладання навчального предмета «Основи здоров’я».
5. Науково-методичний супровід викладання навчального предмета «Фізична культура».

Інформація про навчання педагогічних працівників на спецкурсах-тренінгах «Профілактика ризикованої поведінки і ВІЛ/СНІДу»


На виконання наказів Міністерства освіти і науки України від 01.06.2009 р. № 457 «Про затвердження плану заходів Міністерства освіти і науки України з виконання Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки», Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації від 13.07.2009 р. № 392 «Про затвердження заходів Головного управління освіти і науки з виконання Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки», Міністерства освіти і науки України від 07.09.2009 р. № 833 «Про забезпечення планових показників Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД щодо підготовки педагогів та охоплення навчанням учнівської молоді за програмами розвитку життєвих навичок» співробітниками науково-методичної лабораторії з проблем виховання здорового способу життя ХОНМІБО на підставі технології інтенсивної підготовки педагогів за курсом «Профілактика ризикованої поведінки і ВІЛ/СНІДу» (автори Воронцова Т.В., Пономаренко В.С.). було розроблено Програму і навчально-тематичний план спецкурсу-тренінгу «Профілактика ризикованої поведінки і ВІЛ/СНІДу» на 15 годин (укладачі – Волкова І.В., Колісник О.В.).

Відповідно до заявок районних (міських) відділів (управлінь) освіти протягом січня-червня 2010 року було проведено 7 спецкурсів-тренінгів, пройшли навчання 218 педагогічних працівників із 32 районів (міст) Харківської області та м. Харкова (рис.).

Учасники спецкурсів-тренінгів отримали посібники для вчителів та електронні видання «Захисти себе від ВІЛ», надані ГО «Здоров’я через освіту».

Рис. Охопленість навчанням на спецкурсах-тренінгах «Профілактика ризикованої поведінки і ВІЛ/СНІДу» педагогічних працівників по районах за період січень-червень 2010 року
 
Найбільша кількість підготовлених педагогів-тренерів проекту спостерігається у Богодухівському, Вовчанському, Дворічанському, Красноградському, Куп’янському районах області та у м. Куп’янськ.



У 2010-2011 навчальному році навчанні педагогічних працівників Харківської області на спецкурсі-тренінгу «Профілактика ризикованої поведінки і ВІЛ/СНІДу» буде продовжено.